Stos Zdjęć

Wydawnictwo Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, przy współpracy z Fundacją Nowych Działań, przy wsparciu Miasta stołecznego Warszawy.

Stos zdjęć nie jest typowym albumem fotograficznym. Stos jest skomponowaną opowieścią, przeznaczoną do jednoczesnego oglądania i czytania. Teksty Łukasza Chotkowskiego wskazują problemy transformacyjne, polityczne, społeczne, których obserwatorem był Zbigniew Libera. Stos zdjęć istnieje pomiędzy realnością a imaginacją.

Książka jest prezentacją wybranych prac z archiwum Zbigniewa Libery, tworzonych od lat 60. XX wieku do dziś. Są w niej fotografie publikowane po raz pierwszy, fotografie stworzone specjalnie do tej publikacji oraz te powszechnie znane.

Libera, ten od Oświęcimia i klocków Lego – i świat.

Przerażający, nieprawdziwy, z widziadeł sennych. Dziejący się naprawdę.

Prawdziwszy od prawdziwego.

Hanna Krall

Jedna z ikonicznych postaci sceny artystycznej, artysta radykalny i undergroundowy. Zimna wojna, którą wypowiedział opornemu na autoanalizę społeczeństwu już w latach 80., trwa… A jednak zmieniły się metody jej prowadzenia. Prowokację zastąpiła chirurgicznie precyzyjna analiza metod reprezentacji oraz mechanizmów powstawania stereotypów i ich utrwalania. Tej pozycji nie można ominąć. Libera wyzwoli wasze spojrzenie.

Joanna Mytkowska

Łukasz Chotkowski (ur. 1981)

Dramaturg, scenarzysta, reżyser, autor tekstów teoretycznych. Absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej, w której obecnie wykłada na Kierunku Reżyserii. Pracował jako główny dramaturg w Teatrze Polskim w Bydgoszczy (2006–2014), współautor scenariuszy scenicznych do spektakli m.in.: Mai Kleczewskiej, Pawła Łysaka. Reżyser m.in. spektakli O zwierzętach według Elfriede Jelinek, Łaknąć według Sarah Kane, Tkacze, Teraz, Arystokraci (Komuna Warszawa), polsko-indyjskiej koprodukcji Strachu NIE MA (IAM/Teatr Powszechny Warszawa/Kashba Kalkuta). Prowadził warsztaty dramaturgiczne i reżyserskie w szkołach teatralnych, na uniwersytetach i w teatrach, m.in. w Delhi i Kalkucie (Indie), Lwowie (Ukraina), University of New Mexico (USA). Autor rozmów z Elfriede Jelinek (publikowanych w „Dwutygodniku” i w pracach zbiorowych), tekstów drukowanych w „Dialogu”, książki Męskość (2019), adaptacji i scenariuszy scenicznych do ponad trzydziestu spektakli teatralnych.